بیماری قارچی تینیا بیماری ای است که توسط یک قارچ ایجاد می شود و پوست را آلوده می کند. عفونت این نوع از قارچ بیشتر بر روی پاها، به ویژه بین انگشتان پا و اطراف ران  و کشاله ران، ایجاد می شود. این بیماری پوستی، یکی از شایع ترین بیماری های عفونت قارچی پوستی است. معمولا قارچ ها در محیط های مرطوب و گرم بهتر رشد می کنند، به طوری که مناطقی از بدن مانند پا (به خصوص پاهای ورزشکاران)، کشاله ران، پوست سر و بدن (مانند زیر سینه ها) و گاهی اوقات ناخن های پا یا انگشتان سطوحی ایده آل تر برای رشد این قارچها هستند.

انواع مختلفی از این عفونت عبارتند از:

  • Tinea pedis: این نوع از عفونت قسمتی از پا یا بین انگشتان پا را شامل می شود.
  • Tinea unguium: در این از عفونت، لکه هایی بر روی یک یا چند ناخن یا ناخن ایجاد می شود.
  • Tinea cruris: این قسمت از کشاله ران و بالای آن را شامل می شود.
  • Tinea corporis: هنگامی است که تینیا در قسمت های دیگر بدن یا پوست ایجاد شود. و به عنوان نوعی کچلی حساب می شود.

علت ابتلا به بیماری قارچی تینیا :

اکثر عفونتهای قارچی خفیف هستند و می توانند مسری باشند. تینیا را می توان به راحتی از طریق تماس پوست  فرد با به پوست فردی که بیمار است یا با تماس داشتن با پوست حیوان آلوده یا از طریق تماس غیر مستقیم با یک شی یا سطح که فرد یا حیوان آلوده شده است قبلا با آن تماس داشته است، مبتلا شد. جوانان و مردان بیشتر تحت تأثیر تینا در پا قرار می گیرند (به خصوص ورزشکاران که بیشتر مواقع کفش پایشان است و تعرق در آن قسمت بیشتر است). کف حمام، حوله، دوش و حمام های عمومی، استخر و اتاق های خواب، منابع رایج این عفونت هستند. در تماس با پوست شما، قارچ های درماتوفیت به لایه های سطح سلول های مرده پخش خواهند شد. آنها معمولا به سلول های زنده پوست حمله نمی کنند. علائم ناشی از مبتلا شدن به این عفونت قارچی ، حالتهای آلرژیک و التهابی بدن است و معمولا در عرض ۴ تا ۱۰ روز ظاهر می شوند.

علائم بیماری قارچی تینیا :

علائم تینیا بسته به موقعیت مکانی بدن ممکن است متفاوت باشد. از جمله علائم بارز این عفونت عبارتند از:

  • قرمزی و / یا خارش
  • سوزش یا خارش داشتن
  • حالت جوش جوشی پیدا کردن و تبدیل شدن به تاول
  • ملتهب شدن یا پوسته پوسته شدن پوست
  • در موارد شدیدتر، قرمز شدن پوست

عفونت ناخن (tinea unguium) :

تینیا از بستر ناخن (زیر ناخن) معمولا بر روی ناخن اثر می گذارد و می تواند باعث تغییر رنگ و ضخیم شدن ناخن فرد شود.ممکن است ناخن شکننده شده و تیکه تیکه شود و یا کلا کنده شود.

 

درمان بیماری قارچی تینیا :

معمولا بیماران می توانند به دکتر متخصص پوست مراجعه کرده و از کرم ها و داروهای تجویز شده برای رفع آن استفاده کنند. علاوه بر آن تمییز نگه داشتن و خشک نگه داشتن پوست و ناخن ها به خصوص ناخن های پا می تواند کمک به بهبود و یا جلوگیری از ابتلا به این بیماری شود.

منابع:

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.