بیماری پسوریازیس نوعی بیماری پوستی است که امکان دارد بخش هایی از پوست بدن را شامل شود. در این بیماری پوست خشک شده و پوسته پوسته میشود. امکان دارد در سر، گوش، دستها، پاها، اعضای تناسلی را شامل شود. معمولا این بیماری همراه با درد نمی باشد ولی در مواردی که پوست آن ناحیه از بدن زخم شود دردناک خواهد بود.
در این بیماری سرعت رشو مرگ سلولهای سطحی پوست افزایش خواهد یافت در نتیجه پوسته پوسته شدن سطوح رویین پوست را شاهد هستیم. این بیماری درمانی قطعی ندارد، در بیشتر موارد خود به خود پدید می آید و مجدد از بین می رود و امکان دارد بعد از مدتی همان قسمت از بدن یا نقاط دیگر شروع به پوسته پوسته شدن کند.
درمانی قطعی برای این بیماری موجود نمی باشد، پزشکان با تجویز پمادها و کرم های موضعی و دست ساز، آن قسمت از بدن را مرطوب نگه میدارند. دور ماندن از استرس نیز کمک می کند تا این بیماری کمتر شود یا قسمت های کمتری از بدن را درگیر کند. این بیماری مسری نیست، از فردی به فرد دیگر فقط از طریق ژنتیکی منتقل خواهد شد( از طریق ژنتیک از والدین به فرزندان).

بیماری پسوریازیس ناخن :

پسوریازیس ممکن است در ناخن های دست و پا پدید آید در این صورت سبب ایجاد آسیب، مانع از رشد طبیعی ناخن یا رشد غیر طبیعی ناخن ها و تغییر رنگ آن شود. ممکن است این بیماری به بستر ناخن آسیب بزند و باعث جدا شدن بخش هایی از ناخن یا کل آن شود. در موارد شدید تر فرو رفتن ناخنها را ایجاد خواهد کرد. پسوریازیس لکه هایی زرد رنگ بر روی صفحه ناخن ایجاد می کنند که ممکن است با قارچهای عفونی اشتباه گرفته شود.

درمان بیماری پسوریازیس:

این بیماری درمانی قطعی ندارد. فقط می توان با کمک پمادهای خاص سطح پوست را مرطوب نگاه داشت تا به مرور زمان کمتر بشود. معمولا بیماران برای رفع این بیماری به متخصص پوست ارجاع داده می شوند.

منابع:
• https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/psoriasis/symptoms-causes/syc-20355840
• https://www.medicinenet.com/psoriasis/article.htm#what_is_psoriasis
• https://www.healthline.com/health/psoriasis

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.