Onycholysis

بیماری ناخن آنیکولیز زمانی اتفاق می افتد که یک ناخن یا ناخن های شخصی از زیر پوست جدا می شود. اگر چه یک بیماری جدی برای سلامت ناخن ها نیست ولی می تواند نشانه ای از بیماری بالقوه جدی‌ای باشد. این بیماری باعث جدا شدن خود به خودی ناخن از صفحه ناخن می شود. به این صورت که ناخن از بستر خود و از پوست و گوشتهای اطراف خود جدا خواهد شد.

اغلب در پسوریازیس این اتفاق را شاهد هستیم. مهم است که یک فرد متوجه شود که چه نوع از آنیکولیزی را مبتلا شده است و چه چیزی ممکن است باعث پدید آمدن آن شده باشد تا بتوانند تصمیمات آگاهانه پزشکی بگیرند.

این شرایط می تواند چندین ماه طول بکشد و به طور معمول تا زمانی که ناخن به طور کامل رشد نکرده است، مجددا ناخن به پوست زیرین متصل نخواهد شد. زمان بازیابی و بهبود این معضل متفاوت است و بستگی به رشد ناخن‌های فرد دارد. معمولا برای ناخن های دست بین ۴ تا ۶ ماه زمان لازم است و برای ناخن های پا بین ۷ الی ۸ ماه طول خواهد کشید. البته از فرد به فرد نیز ممکن است این زمان تغییر کند چون به تغذیه فرد و بیماری های دیگر او بستگی دارد.

علائم بیماری ناخن آنیکولیز

در ابتدا ناخن شروع به بلند شدن از صفحه خود خواهد کرد و کم کم رنگ ناخن تغییر خواهد. اینکه ناخن به چه رنگی تغییر رنگ خواهد داد بستگی به دلیل ابتلا به آنیکولیز دارد. انواع رنگ هایی که ممکن است در اثر این مشکل بر روی ناخنها پدیدار شود شامل: سفید، طوسی یا خاکستری، زرد، بنفش و در بعضی موارد سبز رنگ است. این بیماری به خودی خود دردناک نیست ولی اینکه به چه علت و چه بیماری‌ای روی ناخنها اثر داشته است، ممکن است موجب درد در این ناحیه بشود.

دلایل پدید آمدن بیماری ناخن آنیکولیز

با وارد شدن ضربه های پیاپی به ناخن ممکن است ناخن از صفحه خود جدا شود. در بیشتر موارد با وارد شدن ضربه شدید یا گیر کردن دست و ناخن در لای در که باعث کبود شدن و بعضا خونریزی ناخن می شود، باعث جدا شدن ناخن از پوست نیز خواهد شد.

بعضی از دیگر دلایل پدید آمدن اونیکولیز در ادامه ذکر شده است:
• واکنش به مواد شیمیایی و تجهیزات مختص ناخن( پاک کننده های لاک، سوهان ناخن و پلیش ناخن)
• عفونت های قارچی(به خصوص عفونت‌های قارچی رایج ناخن های پا)
• پسوریازیس
• واکنش به داروها
اگر ناخن های شخصی از صفحه ناخن جدا شده باشند ممکن است به علت یک وضعیت پزشکی اساسی باشد. اگر یکی از علل نام برده در بالا نباشد، ممکن است یکی از اولین نشانه های بیماری جدی‌تر در داخل بدن باشد.

بیماری‌هایی که می توانند باعث ایجاد آن شوند:
• عفونت شدید داخلی
• تیرویید
• کمبود ویتامین و مواد معدنی

راه‌های درمانی بیماری ناخن آنیکولیز :

اولین راه درمان این است که تشخیص داده شود که چه چیزی باعث به وجود آمدن اونیکولیز شده است. پی بردن به این موضوع می‌تواند کمک شایانی به بهبود ناخن ها و وصل شدن مجدد آن به پوست زیرین ناخن شود. اگر در اثر عفونت های قارچی، این بیماری پدید آمده باشد، بسیار مهم است که فرد بهداشت را رعایت فرماید و از قرار دادن دست ها و پاها در محیط مرطوب و در آب برای مدت طولانی، خودداری کند زیرا آب باعث رشد و پیشرفت قارچ ها و باکتری هاش ده و آنها به عمق نفوذ خواهند کرد که طول درمان را بیشتر خواهد کرد.
اگر عفونت قارچی موجب این بیماری شده باشد که در بخش عفونت های قارچی روش های درمان این بیماری توضیح داده شده است.

منابع:
https://emedicine.medscape.com
https://www.medicalnewstoday.com

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.