در ۱۰ سال گذشته بیش از ۱۷۰نوع از بیماری اکتودرمال دیسپلازی که بصورت اختصار با ed آن را نشان می دهند، شناسایی شده است. این سندروم نوعی بیماری ژنتیکی است که بیشتر در خانوم ها نمود پیدا خواد کرد ولی آقایان نیز به این بیماری مبتلا خواهند شد.
این بیماری از طریق مادر به فرزند منتقل خواهد شد. در واقع از کروموزوم x منتقل می شود. در ابتدا بیماری اکتودرمال دیسپلازی خود را در دوران شیرخوارگی کودک بصورت کم شدن تعرق و یا وجود تب های بدون دلیل نشان می دهد. با گذر زمان که چهره کودک شکل گرفت و دندانها و موها رشد کرد، این سندروم نمای کامل خود را پیدا خواهد کرد.

علائم بیماری اکتودرمال دیسپلازی :

از جمله علائم اصلی این بیماری کم شدن غدد تعرق، رشد کم مو یا عدم وجود مو، نداشتن دندان یا بد فرم شدن دندانهای شیری و اصلی، بد شکل شدن ناخن ها و در موارد بسیار کم عقب ماندگی ذهنی و جسمی می باشد. این بیماران به دلیل عدم وجود غدد تعرق کافی در بدنشان نمی توانند در محیط های گرمسیری زندگی و کار کنند.

دسته بندی بیماری اکتودرمال دیسپلازی :

بطور کلی دانشمندان این بیماری را به چهار دسته بزرگ تقسیم کرده اند:
دندان، مو، ناخن، عملکرد غدد تعرق.

اکتودرمال دیسپلازی و ناخن :

در این سندروم ناخن ها بطور معمول شکل اصلی خود را از دست داده و یا بخشها یا بیشتر بخش های صفحه ناخن از بین خواهد رفت. در بعضی موارد رنگ ناخن ها تغییر رنگ خواهد داد.

منابع:
• https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjs–7Qpe7cAhUNSJoKHdZ7BIgQFjAAegQIAxAC&url=http%3A%2F%2Fwww.tebvatazkiye.ir%2Farticle_52709_41546e40eee2865a21df5db8f5081f08.pdf&usg=AOvVaw0YZrN7RMYA-zAmqiBbccbp
• http://jmg.bmj.com/content/38/9/579.full.html
• PETER H. ITIN* AND SUSANNA K. FISTAROL, American Journal of Medical Genetics Part C (Semin. Med. Genet.) 131C:45–۵۱ (۲۰۰۴).

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.