بیماری خارش مزمن پوست یا لیچن پلانوس بیماری نادریست که اصولا در سنین میان سالگی رخ میدهد. این بیماری ممکن است در یک بخش یا در بخش های مختلف پوست فرد ایجاد شود. در بعضی موارد این بیماری در داخل دهان، قسمت های تناسلی و پوست سر اتفاق می افتد.

در مواردی این بیماری باعث تغییر شکل دادن انگشتان و ناخن دست و پا می شود. این بیماری مسری نیست و از فردی به فرد دیگر منتقل نمی شود. این بیماری خود به خود پدید می آید و ممکن است خود به خود بدون انجام هیچ درمانی مهو شود.

علائم و نشانه های بیماری خارش مزمن پوست (لیچن پلانوس) :

این بیماری بر اساس اینکه در کدام یک از بخش بدن ایجاد شود علائم و نشانه های متفاوتی دارد.  تنها علامتی که در تمامی موارد مشابه است خارش می باشد. در ادامه علائم و نشانه های آن بر ناخن ها را بررسی خواهیم کرد:

زمانی که این بیماری بر روی ناخن ها ظاهر می شود، بیشتر اوقات چند ناخن را درگیر می کند اما امکان اینکه کل ناخن های یک دست یا پا را فراگیرد نیز وجود دارد. در این صورت علائم زیر قابل مشاهده است:

  • ایجاد رد یا شیار بر روی ناخن
  • تقسیم یا نازک شدن ناخن
  • از بین رفتن ناخن (می تواند موقت یا دائمی باشد)

درمان بیماری خارش مزمن پوست (لیچن پلانوس) :

براساس اینکه این بیماری بر کدام بخش از بدن تاثیر بگذارد بیمار به پزشکان متخصص متفاوتی ارجاع داده می شود. در صورتی که علائم بر روی ناخن ها و پوست سر مشاهده شود، به دکتر متخصص پوست مراجعه باید کرد. در صورت اقدام زودتر، این علائم سریع تر برطرف خواهند شد. اصولا این بیماری با مصرف دارو و پمادهای موضعی رفع خواهد شد.

 

منابع:

 

 

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.