استرس ایجاد کننده تیک های مختلف عصبی و عادات جدید می شود. یکی از رایج ترین این تیک ها، جویدن ناخن ها  در بین کودکان و بزرگسالان به خصوص درموقعیت های استرس زا می باشد. در مقاله حاضر به بررسی عوامل موثر در جویدن ناخن و ارائه راه حل های رفع این موضوع می پردازیم.

جویدن ناخن چیست؟

جوییدن ناخن ها به موقعیتی اطلاق می شود که در آن فرد به صورت متداوم ناخن های خود را نزدیک دهان و دندان ها قرار داده و با استفاده از دندان ها شروع به جویدن یا جدا کردن بخش هایی از ناخن می کند. بعضی از افراد اصلا متوجه عملکرد خود نمی شوند تا زمانی که به آنها هشدار داده شود و در این صورت این افراد ادعا می کنند که به خاطر نمی آورند که شروع به جویدن ناخن هایشان کرده اند.

این عادت موجب پیامدهایی در طولانی مدت خواهد شد که  باعث آسیب رساندن به ناخن ها  و عفونت کردن آنها می شود. اما به دلیل اینکه در خیلی از موارد آسیب های پیش آمده کم خطر هستند، افراد کم تری تمایل به درمان و رفع این عادت دارند.

بعضی افراد سهوا شروع به جویدن ناخن هایشان کرده به خاطر کوتاه نگاه داشتن آنها. به دلایلی افراد این عمل را برای کوتاه نگاه داشتن و یک اندازه سازی ناخن هایشان انجام می دهند. افرادی دیگر به جای جوییدن ناخن ها به جدا کردن و جوییدن گوشت و پوست اطراف ناخن هایشان عادت دارند که آسیب جدی به سلامت پوست آنها وارد خواهد شد.  بطور کلی در علم پزشکی این موقعیت را با نام آنفیولاژی می شناسند.

دلیل عادت جویدن ناخن

بطور کلی دلیل جوییدن ناخن های واضح و مشخص نمی باشد. بعضی افراد برا کاهش تنش های به وجود آمده در اثر استرس این حالت برایشان پیش خواهد آمد بطوری که به عادت تبدیل خواهد شد. بعضی افراد بر این باورند که این عمل بصورت غریزی است و به صورت غریزی در شرایط استرس زا که قرار می گیریم این واکنش را نشان خواهیم داد. جویدن ناخن یکی از عادت ها یا عکس العمل های بدن در برار فشار و موقعیت استرس زا می باشد که  بدن ما در برخورد با آن از خود نشان می دهد. بسیاری افراد شروع به کندن پوست دستان یا موهعای سر خود خواهند کرد. در مجموع این رفتار ها نشان دهنده تحریکات سیستم عصبی بدن ما است.

چگونه در مقابل استرس از جویدن ناخن ها خود داری کنیم؟

متاسفانه جوییدن ناخن ها در واکنش به شرایط استرس زا می باشد. این مشکل دارای دو بخش است. اول اینکه فرد بتواند این عادت را از بین ببرد که در این صورت همچنان عوامل استرس زا وجود دارد دوم اینکه عوامل استرس زا را از بین ببرد که در این صورت همچنان عادت جوییدن ناخن با فرد خواهد بود. ما در ادامه ۵ روش برای از بین بردن این عادت معرفی خواهیم کرد:

۱-قرار دادن وسیله یا شی ای بر روی ناخن ها یا انگشتان: این عمل به صورت ناخودآگاه انجام می شود پس می توان با قرار دادن پوششی بر روی انگشتان یا نخن ها در صورت انجام این عادت از آن ممانعت به عمل آورد که در این شرایط با تکرار این امر به مرور زمان این عادت کمتر خواهد شد.

۲-جایگزینی عادات دیگر: می توان به جای جوییدن ناخن ها از روشهای جایگزین عادات استفاده کرد به عنوام مثال زمانی که فرد می خواهد ناخن هایش را بجود، می تواند با وسیله ای بازی کند. این روش بسیار زمان گیر است ولی فرد می تواند با تمرین و تکرار به مرور زمان روشی امن تر را جایگزین جویدن ناخن هایش کند.

۳-به اطرافیان فرد بگوییم که به ما در صورت جوییدن ناخن تذکر بدهند: یکی دیگر از روشهای جلوگیری از جوییدن ناخن ها، کمک گرفتن از اطرافیان بدین صورت است که آنها در زمان انجام این عمل به فرد هشدار داده و با گذشت زمان فرد متوجه عمل خود خواهد بود در واقع از حالت ناخودآگاه به خودآگاه تبدیل خواهد شد.

۴-برای خودمان یادآوری کنیم: با استفاده از تکنولوژی، فرد می تواند در صورتی که در ساعات و زمان مشخصی شروع به جوییدن ناخن هایش می کند، با استفغاده از آن تکنولوژی  می تواند یادآور کننده بر روی موبایل خود قرار داده که در این صورت فرد با توجه به زنگ متوجه عملکرد خود شده و به نوعی ناخن هایش را از دهان خود دور خواهد کرد.

۵-دستان و دهان خود را مشغول نگاه داریم: روانشناسان تاکیید دارند که در زمانهایی که دستان و دهان فرد مشغول به فعالیتی می باشد این اتفاق کمتر رخ خواهد داد. در پاراگراف قبلی اشاره کردیم که شرایط و مواقع انجام این عادت را بسنجید و به خاطر داشته باشید تا بتوانید در صورت امکان از آن شرایط دوری کرده و یا فعالیتی را جایگزین کرد تا فرد از جوییدن ناخن ها خودداری کند.

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.