نگهداری از ناخن ها در فصل سرما – مدرسه ناخن نیلانیک

نگهداری از ناخن ها در فصل سرما کمی با فصل های دیگر متفاوت است. با آغاز فصل سرما و سرد شدن آب و هوا، تغییراتی در لطافت پوست و ناخن هایمان حس می کنیم.

در این مطلب نکات کاربردی را که در مورد رسیدگی به ناخن ها ضروری است، به شما یادآوری می کنیم.

 

نکته اول نگهداری از ناخن ها در فصل سرما

 استفاده مرتب از مرطوب کننده

هیچ چیز برای داشتن پوست و ناخن هایی سالم و قوی در فصل سرد مهم تر از مصرف یک مرطوب کننده روزانه نیست. اولین تاثیری که سرمای هوا روی پوست هایمان دارد ایجاد خشکی و ترک خوردگیست. از دست رفتن رطوبت پوست باعث می شود دستهایمان زبر و زمخت به نظر برسد. با استفاده مکرر از مرطوب کننده علاوه بر حفظ نرمی و لطافت پوست دست به ناخن هایمان هم مواد مغذی می رسانیم. به یاد داشته باشیم که در هر بار استفاده از کرم دست، مقداری از آن را بر روی ریشه و کوتیکل ناخن بمالیم تا ناخن هایی مقوی و مرطوب داشته باشیم.

 

نکته دوم نگهداری از ناخن ها در فصل سرما

نوشیدن بیشتر آب

سرمای محیط بیرون و گرمای فضاهای داخلی ترکیبی است که در فصول سرد باعث از دست رفتن رطوبت پوست می شود. زمانی که ناخن ها رطویت خود را از دست می دهند شکننده و آسیب پذیر می شوند. یکی از راههای پیشگیری از آن نوشیدن مایعات است. پزشکان نوشیدن حداقل ۸ لیوان آب را در طی روز برای حفظ رطوبت بدن توصیه می کنند.

 

نکته سوم نگهداری از ناخن ها در فصل سرما

ماساژ دادن کوتیکل ها

علاوه بر مصرف H2O، بسیار مفید است اگر ماساژ دادن ناخن ها و کوتیکل ها را به یک عادت تبدیل کنیم. روزانه مقداری وازلین یا چند قطره روغن کوتیکل را بر روی ناخن ها ماساژ دهیم تا آنها را تقویت کرده و از آسیب دیدگی شان پیشگیری کنیم. بخاطر داشته باشیم که کوتیکل ها را تنها از روی ناخن کنار بزنیم و آنها را نچینیم، مگر توسط متخصص ناخن.چرا که این کار ممکن است باعث ایجاد عفونت و نهایتا آسیب دیدن ناخن شود.

 

نکته چهارم نگهداری از ناخن ها در فصل سرما

استراحت دادن به ناخن ها

به ناخن های طبیعی مان کمی فرصت نفس کشیدن بدهیم و برای مدت کوتاهی از لاک ناخن و مانیکور استفاده نکنیم. برخی لاک ها حاوی مواد شیمیایی همچون استن و فرمالدهاید هستند که میتوانند لایه طبیعی پروتیینی ناخن ها را که نقش محافظتی دارند از بین ببرند. استفاده زیاد از لاک میتواند سبب تغییر رنگ ناخن شود و ناخن هایی زرد رنگ بجا بگذارد.

 

نکته پنجم نگهداری از ناخن ها در فصل سرما

مصرف پروتئین

علاوه بر تمام روشهای قبلی، باید به ژیم غذاییمان توجه کنیم تا ناخن های سالم تری داشته باشیم. مصرف یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین تضمین می کند که ناخن ها مواد مغذی مورد نیاز برای سالم و قوی ماندن را دریافت می کنند. از آنجا که ناخن ها از ماده پروتئینی به نام کراتین تشکیل شده اند، مصرف منابع غنی پروتئین از جمله عدس، لوبیا، تخم مرغ، مرغ و غلات برای رشد و حفظ سلامت و استحکام ناخن ها بسیار مفیدند.

 

نکته ششم نگهداری از ناخن ها در فصل سرما

استفاده از دستکش

در فصل سرد استفاده از دستکش نه تنها دستهایمان را از سرمای شدید حفظ می کند بلکه ناخن هایمان را نیز از خشک شدن بیش از حد در امان نگه می دارد. در بیرون از خانه، گرما و حرارتی که دستکش ها ایجاد می  کنند به حفظ نرمی و لطافت پوست و ناخن کمک می کند. در داخل خانه نیز استفاده از دستکش در هنگام کار می تواند از آسیب دیدگی ناخن جلوگیری کند. مثلا در هنگام ظرف شستن قرار گرفتن ناخن ها در معرض مواد شیمیایی شوینده و یا آب زیاد می تواند باعث سستی و شکنندگی آنها شود.

 

نکته هفتم نگهداری از ناخن ها در فصل سرما

استفاده از لاک پاک کن های بدون استن

از مصرف هر گونه لاک پاک کن حاوی استن و فرمالدهاید پرهیز کنیم چرا که برای ناخن ها بسیار مضر اند و باعث خشکی و شکنندگی آنها میشوند. در عوض به دنبال پاک کننده های حاوی استات باشیم که پس از پاک کردن لاک ناخن هایی زیبا و مرطوب بر جای می گذارند. با اجرای این راهکار ساده میتوانیم در دراز مدت ناخن هایی سالم تر و قوی تر داشته باشیم.

 

نکته هشتم نگهداری از ناخن ها در فصل سرما

سوهان کشی درست ناخن ها

سوهان زدن نادرست ناخن ها صرف نظر از دردی که به همراه خواهد داشت، میتواند مشکلات زیادی را به وجود بیاورد. به منظور حفظ سلامت ناخن ها همواره آنها را در یک جهت سوهان بزنیم و نه بصورت رفت و برگشتی، چرا که این روش ممکن است باعث شکستن، پوسته پوسته شدن و تخریب استحکام ناخن گردد. به خاطر داشته باشیم که ناخن های خیس راحت تر می شکنند پس بهتر است بعد از حمام یا شستن دستها ناخن ها درست ناخن ها را سوهان نزنیم. یادمان باشد که همیشه از سوهانی نرم و انعطاف پذیر استفاده کنیم و نه از سوهان های فلزی که برای ناخن ها بیش از حد خشن هستند.

 

نکته نهم نگهداری از ناخن ها در فصل سرما

لاک زدن داخل ناخن ها

آیا لاک ناخن بی رنگ داری؟ از آن برای رنگ کردن داخل ناخن هایت استفاده کن. این کار را باید تنها یک یا دو بار در هفته تکرار کنیم و روشی است بی دردسر برای افزایش استحکام ناخن ها. امتحانش کن.

 

نکته دهم نگهداری از ناخن ها در فصل سرما

از ناخن های آکریلیکی تا حد امکان فاصله بگیریم

ناخن های آکریلیکی می توانند ناخن های طبیعیمان را ضعیف کنند. هر چند که ظاهر زیبایی دارند اما بهتر است کمتر از آنها استفاده کنیم. بدون آکریلیک هم می توانیم ناخن هایی زیبا داشته باشیم. لاک هایی در رنگ های زیبا تهیه کنیم و طرح های متنوعی روی ناخن های طبیعیمان خلق کنیم. در مدت کوتاهی وابستگی مان به آکریلیک را فراموش خواهیم کرد.

 

نکته یازدهم نگهداری از ناخن ها در فصل سرما

پرهیز از جویدن ناخن ها

ممکن است بدیهی باشد ولی این توصیه را جدی بگیریم و هرگز ناخن هایمان را نجویم، میتواند اثر مخرب چشمگیری روی ناخن ها بگذارد. ترک عادت های بد همیشه دشوار است ولی مطمین باشیم این عادت از آن دسته ای نیست که بخواهیم نگهش داریم. اگر میخواهیم ناخن هایمان سلامت باشند و ظاهری مرتب داشته باشند نباید به دهانمان نزدیک شوند. به جای این کار یک بسته آدامس تهیه کنیم و بجویم.

 

نکته دوازدهم نگهداری از ناخن ها در فصل سرما

استفاده نکردن از ناخن ها برای کارهای خشن

اگر لازم است بسته ای را باز کنیم از قیچی استفاده کنیم. اگر نیاز است چسبی را ببریم از تیغ استفاده کنیم. زمانی که از ناخن هایمان برای کارهای این چنینی استفاده می کنیم باعث ضعیف شدن آنها می شویم. ناخن ها برای انجام چنین کارهایی مناسب نیستند. خودمان را عادت دهیم از ابزارهای دیگری که در خانه موجود است استفاده کنیم.

 

نکته سیزدهم نگهداری از ناخن ها در فصل سرما

استفاده از محصولات تقویتی

محصولات بسیاری هستند که ادعا می کنند می توانند ناخن هایمان را تقویت کنند. باور کنیم یا نه، برخی از آنها واقعا موثر اند. مواد و محصولاتی را که برای ما موثر اند پیدا کنیم. یک محصول قابل اطمینان می تواند در کوتاهترین زمان ناخن ضعیف ما را بهبود بخشد.

 

 

 

 

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.