بیماری-فقدان-ناخن

فقدان ناخن اصطلاحی است که برای نبود کامل ناخن یا بخشی از ناخن طلقی می شود. در واقع بیماری که مبتلا به این بیماری باشد یا به صورت کامل ناخن ندارد یا ناخنهایی بسیار کوچک دارد. در صورت پیشرفته بودن بیماری فقدان ناخن، ممکن است تمامی ناخن های دست و پا را شامل شود, حتی شکل دستها و پاها نیز تغییر خواهد کرد.

دلایل و علایم فقدان ناخن یا از دست دادن مادرزادی ناخن : 

این بیماری در بیشتر موارد بصورت مادر زادی به وجود می آید اما امکان دارد در بعضی موارد به مرور زمان ایجاد شود. همچنین این بیماری می تواند موجب کوچک شدن صفحه ناخن ها شود. فقدان ناخن گذرا ممکن است ناشی از قسمت ریشه ناخن ایجاد شود که خطرناک نمی باشد. از دست دادن ناخن می تواند ناشی از تداخل موضعی یا سیستمیک باشد. به عنوان مثال مصرف بعضی داروها و مبتلا شدن به بعضی بیماری های پوستی باعث ایجاد چنین مشکلی خواهد شد.

بیماری فقدان ناخن در موارد پیچیده تر

فقدان ناخن مادرزادی می تواند فقط در یک بخش یا یک ناخن مشاهده شود. در صورتی که این بیماری فراگیر یا پیچیده تر باشد امکان دارد تمامی ناخن ها و استخوان بندی دست ها و پاها را شامل شود. این بیماری در مواردی که مادرزادی می باشد به دلیل تغییرات ژنتیکی به وجود می آید. پروتیین هایی که مسئول تشکیل ژنتیک مختص به فرم ناخن ها هستند در شکلی متفاوت کنار هم قرار می گیرند, در نتیجه ناخن ها به شکلی متفاوت در نوزاد ظاهر خواهند شد.

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.