تعریف-مانیکور-پدیکور

تعریف مانیکور(Manicure):

مانیکور به منظور زیباسازی و مرتب سازی ناخن‌های دستها انجام می‌شود. در مانیکور با استفاده از ابزار مخصوص، پوست‌های مرده و زائد اطراف ناخن‌های دست برداشته می‌شوند، با استفاده از ناخن‌گیر و سوهان به ناخن‌های دست فرم داده و دست ها را ماساژ می دهیم. به دلیل استفاده از وسایل مختلف برای مانیکور و پدیکور، و وجود احتمال زخم شدن دستها و پاها و انتقال بیماری و ایجاد عفونت، در بسیاری از کشورها قوانین بهداشتی سخت و جدی‌ای برای کنترل این مساله دارند که اگر فرد رعایت نکند علاوه بر جریمه نقدی ممکن است کارش را نیز از دست بدهد.

تعریف پدیکور(Pedicure):

پدیکور یک روش درمانی آرایشی برای پا و ناخن‌های پا است که مشابه مانیکور می‌باشد. پدیکور برای اهداف آرایشی و بهداشتی انجام می شود. این روش آرایشی بهداشتی در بین زنان بیشتر محبوبیت دارد. با انجام پدیکور علاوه بر اینکه ناخن‌های پا و پوست‌های مرده اطراف ناخن‌ها تمییز شده و انگشتان و ناخن‌ها فرم خواهند گرفت، سلولهای مرده کف پا نیز به وسیله لایه بردارهای مخصوص، لایه برداری خواهد شد. در نهایت با یه کرم مرطوب کننده پا مرطوب خواهد شد.

 

لوازم مانیکور و پدیکور

چند نکته وجود دارد که بهتر است در طی مراحل انجام مانیکور آنها را بدانیم و رعایت کنیم.

پاک کننده کوتیکل :

این محلول های آرایشی در نرم کردن ناخن کمک می کنند و حاوی ۲-۵ درصد هیدروکسید سدیم یا هیدروکسید پتاسیم و گلیسیرین می باشند. از این محلول ها قبل از سوهان کشیدن بر روی ناخن خود می زنیم و همچنین قبل از اینکه در کاسه مخصوص انگشتان (finger bowl) قرار دهیم.

 

پاک کننده های ناخن :

معمولا یک نوع لایه بردار به شکل مایع هستند که به آب اضافه شده تا در تمیز کردن ناخنها کمک کنند.

 

زیبا سازی ناخنها:

در این مرحله پوست اطراف ناخنها را که نرم شده با این وسیله مانیکور به عقب می زنیم.

 

لوسیون یا کرم کوتیکل :

در هنگام مانیکور و پدیکور، پوست و ناخن را نرم و مرطوب نگه می دارد.

 

سفید کننده های ناخن:

این مواد آرایشی حاوی هیدروکسید هیدروژن یا اسیدهای اورگانیک می باشند که می توانند هم بر روی ناخن و هم زیر ناخن مالیده شوند تا لکه های ناخن پاک شوند.

خشک کننده های لاک :
این محصولات آرایشی می توانند بر روی لایه رویی مینا(ناخن) اسپری شوند و برای خشک کردن سطح ناخن طراحی شده اند. حلال موجود در این محصولات باید بخار شوند تا لاک خشک شود. وقتی لاک بر روی ناخن زده می شود حلال های سطح ناخن شروع به متساعد شدن کرده و حلال های روی لایه زیرین شروع به حرکت به سمت بالا می کنند و سطح رویی شروع به سخت شدن می کند. این حلال ها باید بر سطح این لایه خشک و سخت شده پاشیده شود و کم کم هم بخار شدن کاهش می یابد. خشک کننده های لاک ، این لایه ضخیم را با کشیدن حلال ها به درون خود دفع می کنند. این عمل مانند فشار دادن یک اسفنج خیس است. لاک به طور کلی خشک نمی شود. تقریبا یک ساعت زمان احتیاج دارید تا کاملا مینای ناخن از این حلال ها پاک شده و سخت شود.

روغن های خوشبو کننده:

برای کم کردن استرس و ایجاد آرامش در ما

لوسیون های پوست اندازی :

برای لایه برداری از پوست خشک و زبر در هنگام مانیکور و پدیکور استفاده می شود.

موم پارافین:
موم پارافین با باز کردن منافذ در رطوبت سازی و نرم کنندگی پوست کمک کرده و به روغن های خوشبو کننده اجازه می دهد تا به لایه بیرونی پوست نفوذ کند. حال وسایل مانیکور و سوهان و اسباب مورد نیاز را تهیه و مرتب کنیم تا در صورت نیاز در مراحل مانیکور و پدیکور به راحتی در دسترس باشند. بعد دستان و یا پاهای خود را می شوییم . صابون یا مایع شوینده حتما ملایم باشد. دستان خود را خوب آبکشی و خشک می کنیم.

 

 

منبع : http://aroosweb.ir

 

 

 

 

دیدگاه خود را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.